Eko

Kávičkari bez plastu. Zmení sa prístup kaviarní k eko produktom na Slovensku?

O donáške sme už písali niekoľkokrát. Všetci to poznáme, koľko zbytočného plastu dokážeme obdržať pri donáške jedla či potravín. Čo ale taká  káva so „so sebou“? Aj kaviarne často ponúkajú možnosť odniesť si so sebou váš obľúbený nápoj či koláčik. A všetky tie pochutiny vám musia do niečoho zabaliť.

Ak hovoríme o balení zákuskov či kávy „so sebou“, nemyslíme tým len aktuálne obdobie, kedy sú prevádzky ovplyvnené korona krízou. Balenie nápojov a jedla je predsa bežnou súčasťou našich životov. Nie každý má totiž čas posedieť si kaviarni. Je pohodlné doniesť si do práce či domov svoju obľúbenú kávu či raňajky.

Kaviarne ale nepotrebujú nutne plastové výrobky na báze ropy, aby mohli svojim zákazníkom zabaliť nápoje či jedlo. Poďme sa pozrieť bližšie na možnosti, ktorými vieme bežné a nerozložiteľné plasty v kaviarni jednoducho a efektívne nahradiť.

“Coffee to go”

Ak sa bavíme o káve, vieme, že potrebujeme pohár, ktorý vydrží nápor tepla. Rozložiteľné ekologické poháre sú skvelé v tom, že sa už v súčasnosti vyrábajú aj ako odolné voči vysokým teplotám. Sú tak skvelou a odolnou náhradou za bežné plasty. Ku káve „so sebou“ potrebujeme, samozrejme, aj vrchnák alebo inak zvané viečko. Skvelou správou je, že aj to už máme k dispozícii v ekologickej forme. Je vyrobené z bioplastu a k dispozícii je v rôznych priemeroch, takže je možné ho pohodlne využiť na uzavretie klasického espressa, ale aj väčšieho caffe latte. Pre tých, ktorí si so sebou berú viac pohárov kávy naraz, je potrebný aj podnos na kávu, ktorý uľahčuje ich prenášanie. V ekologickej verzii ide o kartónový podnos, ktorý je vyrobený z prírodnej lepenky. Ku káve môžete pribaliť aj ekologické bambusové miešadlo, ktoré je už dnes dostupné v rôznych rozmeroch. K dispozícii máte dokonca aj miešadlá na kávu, ktoré sú ekologické a hygienicky zabalené v papieri, čo mnoho ľudí ocení najmä teraz, v týchto ťažkých časoch, kedy dbáme na hygienu ešte viac, než kedykoľvek pred tým. Tak a ekologické balenie kávy je takto kompletné.

Smoothie alebo ovocné šťavy

Zabalenie smoothie alebo ovocnej šťavy do ekologických obalov nebolo nikdy jednoduchšie. Už len to, že ide o nápoje plné vitamínov a prírody nám navádza pocit, že do bežných plastov na báze ropy jednoducho nepatria. Majitelia kaviarní tak majú k dispozícii množstvo ekologických náhrad, do ktorých je možné tieto nápoje zabaliť. Patria k nim poháre z bioplastu v rôznych veľkostiach, ďalej sú to vypuklé viečka na poháre, taktiež v rôznych rozmeroch, ktoré sú vyrobené z bioplastu a v strede majú otvor na slamku. Aj v prípade voľby slamky máme hneď niekoľko eko možností. V prípade balenia bude zrejme najvhodnejšou voľbou jednorazová slamka vyrobená z bioplastu, ktorú vám zákazník nemusí vrátiť, ako by to bolo napríklad v prípade slamky vyrobenej zo skla.

Zákusky a iné pochutiny

Papierová krabica je vhodná na bezpečnú prepravu zákuskov či chlebíčkov. V praxi predstavuje zásadne lepšiu voľbu, než bežné plastové obaly. Je bezpečná a k dispozícii v rôznych rozmeroch, podľa vašej potreby. Ak k vašim zákuskom potrebujete tanierik, k dispozícii máte napríklad plytký tanier z cukrovej trstiny, ktorý je od bežného jednorazového tanierika na nerozoznanie. K správnej donáške zákuskov patria aj lyžičky, servítky, prípadne taška, do ktorej to celé zabalíte. Aj v tomto prípade platí, že je už všetko k dispozícii v ekologickej a kompostovateľnej forme. Napríklad, eko rozložiteľná taška nájde v kaviarenských prevádzkach rôzne využitie. Je pevná a vyrobená z obnoviteľných zdrojov, ako rastlinný škrob či rastlinný olej.

Množstvo kaviarní funguje v súčasnosti z dôvodu koronavírusu v obmedzenom režime a jediným spôsobom, ako fungovať a ostať k dispozícii pre zákazníkov, je práve donáška či vyzdvihnutie objednávky „so sebou“. Aj napriek ťažkým časom je vhodné myslieť na životné prostredie, ktoré sa bude zrejme zo súčasnej situácie taktiež dlho spamätávať. Život tam vonku sa síce spomalil, no produkcia odpadu nie. Práve naopak. Donáška či káva „so sebou“ fungovala dávno pred krízou a bude fungovať aj po nej. Je len na nás a majiteľoch kaviarní, ako sa k baleniu kávy či zákuskov postavíme.

Potrebujete poradiť s výberom vhodných ekologických obalov pre vašu kaviareň? Kontaktujte nás a my vám s výberom pomôžeme. Prečítajte si náš blog o donáškach v čase korona krízy.