Eko

Kam vyhodiť rozložiteľné bioplasty?

Väčšina predmetov vyrobených z bioplastu patrí do skupiny biodegradovateľných produktov. Znamená to, že sa dokážu rozložiť. Vyhodenie takéhoto druhu odpadu ale má svoje pravidlá. Viete kam a ako môžete vyhodiť rozložiteľné bioplasty? Možností, ako tieto výrobky triediť, je viacero. Môžete ich napríklad vyhodiť do kontajnera na bioodpad a v menšom množstve ich zase môžete vyhodiť do kompostu. Záleží ale od konkrétneho materiálu, z ktorého sú takéto eko produkty vyrobené.

Ako sme už niekoľkokrát spomínali, poznáme viacero druhov materiálov, z ktorých sú ekologické obaly či riady vyrobené.

Výrobky s označením CPLA sú vyrobené z tepluvzdorného bioplastu. PLA označenie zase nájdeme na produktoch z bioplastu, ktoré sú vyrobené na báze kyseliny polymliečnej. Stretnúť sa môžete aj s označením RCPLA, ktoré ak nájdete na výrobku, znamená to, že je to produkt vyrobený zo 100% recyklovateľného bioplastu. Ak chcete o týchto materiáloch vedieť viac, prečítajte si, z čoho sa vyrábajú ekologické obaly. 

Základné rozdelenie by sme mali. Ako je to ale s triedením takéhoto odpadu?

Produkty z cukrovej trstiny

Z cukrovej trstiny poznáme najmä výrobky, ako menu boxy či jednorazové miskytaniere.Sú vyrábané z hmoty, ktorá sa nazýva Bagassa. Tá vzniká ako vedľajší produkt výroby cukru. Jednorazové výrobky z cukrovej trstiny sú stabilné, majú jemný povrch a sú použiteľné aj pre ohrievanie v mikrovlných rúrach.

Kam takéto výrobky zahodiť?

Bagassu, a teda vedľajší produkt výroby cukru, je možné kompostovať aj na záhradnom komposte. Takýto materiál sa rozloží za 45 až 60 dní. Závisí to ale od podmienok, ako sú vlhkosť či teplota prostredia. Výrobky z cukrovej trstiny je vhodné zahodiť do hnedého kontajnera. Overte si ale či sa tento odpad dostane do priemyselnej kompostárne, kde vedie s takýmto druhom odpadu správne naložiť. Cukrová trstina je totiž vhodná aj pre priemyselné skompostovanie.

Výrobky z materiálu PLA 

Tento typ bioplastu je azda najvyužívanejší. Medzi produkty, ktoré sú z toho materiálu vyrobené, patria najčastejšie obaly na potraviny či fľaše. PLA je materiál, ktorý je kompostovateľný za určitých podmienok. Nie je preto určený pre domáce kompostovanie.

Kam takéto výrobky zahodiť?

Výrobky z PLA materiálu môžete zahodiť aj do zmesového odpadu. Samozrejme, v tomto prípade je potrebné, aby nebol zabalený vo vreci so zvyšným odpadom. Tento bioplast je možné špeciálne kompostovať, pričom dĺžka rozkladu je 45-90 dní. Najrýchlejšie sa rozkladá vo vlhkom, teplom a vzdušnom prostredí, s množstvom baktérií a húb v pôde. Zvyčajne sa ale zahadzuje k bežnému odpadu, kde následne putuje na skládku alebo do spaľovne, ako iné vytriedené a konvenčné plasty.

Papierové ekologické výrobky

Papier si s ekologickými produktmi spájame už automaticky. Tento materiál patrí k tým, ktoré sa už mnoho rokov snažia niektorí ľudia správne separovať. Medzi najčastejšie eko produkty v rámci gastra patria poháre, misky, lodičky či tácky.

Kam takéto výrobky zahodiť?

Triedenie papierových produktov je azda najjednoduchšie v rámci orientácie sa v eko odpade. Má to však jednu podmienku. Papierové výrobky zašpinené od jedla a nápojov nie je možné hádzať do modrého kontajnera, ktorý je určený na papierový odpad. V takomto prípade patria do komunálneho odpadu.

Materiál CPLA 

Tento materiál je charakteristický svojou matnou bielou farbou a jednoznačne aj tým, že vydrží bez poškodenia či deformácie až do teploty 85°C. Najčastejšie s ním prídete do kontaktu v podobe príboru. CPLA patrí k 100% biodegradovateľným a kompostovateľným materiálom podľa normy EN 13432. Produkty z tohto materiálu by mali byť spracované v priemyselných kompostéroch.

Kam takéto výrobky zahodiť?

Pri tomto CPLA je dobré vedieť, že takéto výrobky môžete zahodiť aj do zmiešaného odpadu. Sú síce kompostovateľné, no len v špecifických podmienkach. Takýto odpad ale nepatrí do žltých kontajnerov na plasty, pretože zmiešanie tohto materiálu s ostatným plastom by mohlo znehodnotiť kvalitu recyklátu. Zahodiť ho môžete aj do hnedého kontajnera, ktorý je určený na bioodpad. V tomto prípade je potrebné si pred zahodením zistiť, či tento odpad putuje do kompostárne, ktorá je schopná bioplasty spracovať a špecializuje sa na to.

Bioplast Mater-Bi

Mater- Bi je známy materiál z kukuričného škrobu a kyseliny polymliečnej, ktorý taktiež radíme medzi kompostovateľné granuláty. Tento materiál je kompostovateľný v kompostéroch, a to za prítomnosti vzduchu.

Kam takéto výrobky zahodiť?

Bioplast Mater- Bi môžete pokojne kompostovať v domácom kompostéri alebo v komposte na vašej záhrade. Pokiaľ nemáte doma kompost či kompostér, zahodiť ho môžete do hnedého kontajnera, ktorý je určený na bioodpad. Tento materiál nie je vhodné vyhadzovať do žltého kontajnera určeného na plasty.

Zmes bioplastov a iných materiálov

Biodegradovateľné plasty sa často používajú aj v kombinácii s prírodnými materiálmi, ako napríklad bambus či otruby. Takéto pridané materiály dokážu prirodzený rozklad bioplastov ešte urýchliť.

Kam takéto výrobky zahodiť?

Zmes bioplastov a iných materiálov sa dokáže rozložiť v priemyselnom kompostéri, podobne ako aj iné bioplasty. Aj v tomto prípade môže byť materiál zahodený do hnedého kontajnera na bioodpad. Samozrejme, len v tom prípade, že odtiaľ poputuje do priemyselnej kompostárne, ktorá si s takýmto odpadom dokáže poradiť. Ak takú k dispozícii nemáte, môžete ho zahodiť k zmiešanému odpadu.

K triedeniu akéhokoľvek odpadu by sme mali vždy pristupovať zodpovedne. Je dobré mať na pamäti, že aj ten biologický a rozložiteľný odpad je nutné vedieť správne zahodiť, aby bolo možné ho vhodne spracovať.