Eko

Z čoho sa vyrábajú ekologické obaly?

Ekologické obaly musia spĺňať isté požiadavky na to, aby sme ich mohli vôbec nazvať ekologickými. Okrem toho, že by mali podliehať rozkladu či byť vhodnými pre kompostovanie, mali by byť aj funkčné a praktické, aby dokonale nahradili bežné nerozložiteľné plasty. Aké materiály sa skrývajú za ekologickými a rozložiteľnými obalmi?

Cukrová trstina

Menu boxy či jednorazové misky a taniere. Aj tieto obaly sa vyrábajú z cukrovej trstiny, presnejšie z hmoty zvanej Bagassa, ktorá vzniká ako vedľajší produkt výroby cukru. Cukrová trstina je nenáročná rastlina, respektíve mohutná tráva, ktorá pre svoj rast potrebuje vyššie teploty, a preto ju nájdeme skôr v tropických oblastiach.

Bagassa prechádza mechanickým drvením, čistením a lisovaním. Na konci celého procesu vzniknú pláty, z ktorých sa vyrábajú rôzne jednorazové gastro obaly a riady. Špecifickou vlastnosťou obalov z tohto materiálu je, že sú vhodné pre uskladňovanie v chladničke či mrazničke, ale môžete ich taktiež ohrievať v mikrovlnej rúre.

Kedy sa obaly z cukrovej trstiny rozložia?

Takéto výrobky sa dajú kompostovať. Materiál sa rozloží a obohatí tak pôdu. Bagassa sa musí kompostovať v priemyselných kompostárňach a neodporúča sa ju kompostovať doma. Celý proces rozkladu trvá približne 45-60 dní. Závisí to od podmienok- vlhkosti či teploty prostredia.

Bioplast PLA

Bioplasty, respektíve biodegradovateľné plasty sú úplne rozložiteľné na oxid uhličitý, vodu, biomasu, metán či anorganické zlúčeniny. Bioplast sa vyrába z rastlín a funhuje na báze rastlinného škrobu, polylaktidov, respektíve kyseliny polymliečnej PLA, ďalej na báze celulózy a iných.

Bioplast je na nerozoznanie od bežných plastov, pretože je priehľadný, ohybný, pružný a odolný. V praxi to znamená, že je adekvátnou náhradou za nerozložiteľné plasty. Takýto plast neobsahuje chemikálie, je 100% rozložiteľný a jeho výroba nie je závislá na rope. Z tohto materiálu sa vyrábajú najčastejšie jednorazové poháre, kelímky na šaláty, príbory a podobne. Medzi výhody plastov z obnoviteľných zdrojov radíme to, že znižujú spotrebu fosílnych palív a uhlíkovú stopu, a to približne o 70-90%.

PLA plasty nie sú určené do rúry, mikrovlnej rúry ani mrazničky. Pri teplote -25 °C totiž začínajú krehnúť a mohli by tak prasknúť. V chladničke je ich skladovanie úplne bezproblémové. Bioplast je možné kompostovať, pričom dĺžka rozkladu je 45-90 dní. Najrýchlejšie sa rozkladá vo vlhkom, teplom a vzdušnom prostredí s množstvom baktérií a húb v pôde.

Palmový list

Výrobky z palmového listu sú ľahké, ale dostatočne pevné a odolné. Výhodou je, že sa tento materiál nemusí chemicky upravovať a aj napriek tomu má vysokú odolnosť voči teplote. Materiál je vylisovaný z palmových listov, ktoré sa zbierajú po odpadnutí. Výrobný proces nevyžaduje rezanie stromov ani iné zasahovanie do prírody. Doba rozkladu tohto materiálu je približne 2 mesiace.

Drevená dyha

Priaznivá cena a schopnosť rozkladať sa kompostovaním. To sú vlastnosti tohto materiálu. Je ekologicky nezávadný a slúži najmä na výrobu jednorazových tanierov, príborov a miešadiel. Navyše, jednorazový riad vyrobený z drevenej dyhy je atraktívny, moderný a nadčasový.

Pri výbere vhodných obalov na rôzne príležitosti je potrebné pozerať sa na jednotlivé obaly z hľadiska materiálu, z ktorého sú vyrobené. V praxi to znamená, že niektoré obaly sú vhodné pre studené jedlá a iné pre teplé jedlá. Takto budete mať istotu, že ste si vybrali také obaly či gastro doplnky, ktoré budú funkčné a praktické za každých okolností.