Ekologické rozložiteľné obaly získavajú čoraz väčšiu pozornosť v gastro prevádzkach či samotných domácnostiach. Nemôžeme sa tomu ale čudovať. Skládky odpadov praskajú vo švíkoch, situácia je alarmujúca a Európsky parlament vyslovil jasný verdikt. Koniec škodlivých plastových obalov do roku 2021. Prečo je ekologický riad vhodnou alternatívou?
Niektorí čakajú na poslednú chvíľu, iní siahajú po ekologických nádobách už teraz. A to je skvelé. Ponuka ekologických obalov je v súčasnosti dostatočne pestrá na to, aby ste dokázali nahradiť akýkoľvek plastový obal, príbor či nádobu. Navyše, ak by ste mali obavy z toho, či budú ekologické obaly dostatočne kvalitné, garantujeme vám, že áno. Niektoré sú dokonca na nerozoznanie od bežných plastových. Vo vašich gastro prevádzkach či vašej domácnosti vám určite poslúžia. Ekologické obaly delíme na biologicky odbúrateľné a kompostovateľné.
V čom spočíva rozdiel medzi biologicky odbúrateľnými a kompostovateľnými obalmi?
Biologicky odbúrateľné obaly a plasty majú schopnosť rozložiť sa v prírode. Aby sme mohli biologicky odbúrateľný plast označiť ako skutočne rozložiteľný, musí sa po krátkom čase po likvidácii úplne rozložiť na prírodné prvky. Tento čas rozkladu býva spravidla rok alebo menej.
Kompostovateľné materiály sú istým spôsobom podobné biologicky rozložiteľným, pretože sa dokážu taktiež rozložiť. Ich výhodou je ale to, že po rozklade poskytujú zemine živiny. Aj preto sa kompostovateľné materiály stávajú súčasťou samotného kompostu. Biologicky odbúrateľné materiály sú vyrobené tak, aby sa dokázali rozložiť na skládkach, pričom kompostovateľné obaly majú také zloženie, ktoré si vyžaduje špeciálne podmienky kompostovania a môžu byť rozpustné vo vode a pridané do kompostu.
Z čoho sa ekologické obaly vyrábajú?
Na výrobu ekologického riadu sa najčastejšie využívajú zvyšky cukrovej trstiny, rastlinných škrobov získaných z kukurice či zemiakov, no využívajú sa aj bambusové listy, steblá pšenice a iné, rýchlo obnoviteľné zdroje. Dôležité je vyberať si overených dodávateľov, aby ste mali istotu, že ekologické obaly sú skutočne ekologické.
Ekologické obaly z cukrovej trstiny
Vedľajší produkt výroby cukrovej trstiny našiel v tomto odvetví svoje využitie. Tento odpadový materiál, z ktorého sa obaly vyrábajú sa nazýva bagassa. Po spracovaní má priesvitnú farbu a výrobky z nej sú odolné voči teplu. To je pri ekologických obaloch nutnosťou. Obaly z cukrovej trstiny sú vhodné aj na uskladňovanie v chladničke či mrazničke a vydržia aj ohrievanie v mikrovlnej rúre. Výrobky z cukrovej trstiny sú plne kompostovateľné a v priemyselných kompostárňach sa rozložia za zhruba 45 až 60 dní.
Ekologické obaly z bio plastu PLA
Kyselina polymliečna, v skratke PLA je bioplast. Vyrába sa z rastlín a od bežných plastov, s obsahom ropy, by ste tento bioplast nerozoznali, pretože je pružný, priehľadný a ohybný. Jeho výroba je nezávislá od ropy, je úplne rozložiteľný a neobsahuje žiadne škodlivé chemikálie. Z tohto materiálu sa dokáže vyrobiť množstvo obalov či nádob, ako napríklad misky, kelímky či slamky. Jeho nevýhodou je, že nemôže ísť do mikrovlnky, rúry ani do mrazničky, kde by mohol pri veľmi nízkej teplote krehnúť a prasknúť. Pobyt v chladničke ale znáša skvele. Tento bioplast je vhodný na priemyselné kompostovanie. Rozklad trvá zhruba 45-90 dní.
Ekologické obaly sú trendom súčasnosti a čoskoro budú v gastro prevádzkach rutinnou záležitosťou. Moderná doba uchopila prírodné materiály pevne za pačesy a na trhu teda nájdeme všetky možné druhy nádob, obalov, vriec, príborov, slamiek a akýchkoľvek iných doplnkov pre gastro či domácnosť. Pozrite si aj našu ponuku ekologických produktov.