Eko

Musíme sa vzdať slamiek?

Slamky boli už roky bežnou súčasťou našich nápojov či letných drinkov. Poznáme ich ako doplnok kávy, malej sklenenej fľaše či miešaných drinkov. Zjednodušujú nám konzumáciu nápojov a často sú aj dizajnovým prvkom drinku. Plastové slamky sú ale pre životné prostredie problémom. Aké sú možnosti ich náhrady?

Prečo a kedy ich potrebujeme?

Ak niekto tvrdí, že je slamka len výdobytkom pohodlnosti, zrejme to nebude až taká pravda. Všetci poznáme nápoje, v ktorých je ovocie, mäta či ľad a je jednoducho náročné odpiť si z takéhoto nápoja bez slamky. Nikto totiž netúži zjesť celú mätu ešte skôr, než sa dostane k samotnému nápoju. V takýchto a mnohých iných nápojoch je skrátka slamka vhodným doplnkom ale aj pomocníkom.

Plastové slamky sú už v podstate tabu. V súčasnosti existuje mnoho druhov ekologických slamiek, ktoré sú v nápojoch často omnoho lepším doplnkom než bežné plastové. Aké druhy eko slamiek poznáme?

Slamky z prírodnej pšenice

Prírodná pšenica ako slamka? Áno, je to tak. Sto percentne prírodné slamky sú ideálne na pitie kokteilov, štiav a iných studených nápojov. Ich tajomstvo tkvie v tom, že sú vyrobené z pšenice a vďaka tomu sú organické a nepoškodzujú životné prostredie. Keď aj náhodou skončia v prírode, slúžia ako živiny. Slamky sú jednorazové a dokonca aj bezlepkové.

Slamka z bioplastu

Biologicky odbúrateľný plast sme v našom blogu rozoberali mnohokrát. Okrem pohárov či tanierov sú to práve slamky, ktoré sa vyrábajú taktiež z bioplastu PLA bez obsahu ropy a od tých bežných plastových sú prakticky na nerozoznanie. Ideálne sú na konzumáciu studených nápojov a sú tak skvelou voľbou v prípade letných drinkov a kokteilov.

Papierová slamka

Papierová slamka je taktiež skvelou alternatívou náhrady bežnej plastovej slamky. Ak sa obávate, žeby chutila ako klasický papier, nemusíte. Papierová slamka má neutrálnu chuť a je vhodná pre rôzne kokteily či smoothies. Konzumácia nápojov s papierovou slamkou by ale mala byť rýchlejšia, keďže má občas tendenciu po čas mäknúť.

Slamka z nehrdzavejúcej ocele

Kovové slamky z nehrdzavejúcej ocele sú vhodné na podávanie s teplými aj studenými nápojmi. Ide o vysokokvalitný materiál a najlepšie na týchto eko slamkách je to, že sa dajú využívať opakovane. V drinkoch navyše pôsobia štýlovo. Po použití je vhodné umyť ich napríklad v umývačke riadu. Sú naozaj skvelým doplnkom pre konzumáciu nápojov rôzneho druhu. Tieto slamky sa navyše vyrábajú väčšinou v rovnej aj zaoblenej verzii. Takže máte na výber z rôznych druhov.

Slamky zo skla 

Ekologické slamky z borosilikátového skla sú odolné voči teplu a chladu. Je možné umývať ich v umývačke riadu, čo vám často uľahčí prácu. Materiál, z ktorého sú vyrobené, navyše patrí k najsilnejším druhom skla. Sklenené slamky sú tak výbornou a adekvátnou náhradou za jednorazové plastové slamky a podobne, ako tie z ocele, vyzerajú v drinku štýlovo. Pitie zo sklenej slamky je navyše veľmi pohodlné.

Veríme, že sme vám dostatočne predstavili všetky možnosti ekologických verzí slamiek. Ak patríte ku skupine, ktorá slamky potrebuje, prípadne máte prevádzku, v ktorej podávate chutné drinky a kokteily, na výber máte z množstva druhov eko slamiek. Ak si predsa len nie ste istí, ktorý druh bude pre vás ten naj, v NidEko vám radi s výberom pomôžeme.