Eko

Čistejšie Slovensko, ktorého chceme byť súčasťou: Aj eko obaly sú krokom k ochrane životného prostredia!

O očiste Slovenska od plastu počúvame z každej strany. Od januára 2022 Slovensko zálohuje a ako krajina sme opäť o krok bližšie k životu s čistejším životným prostredím. Slovensko sa zaviazalo, že do roku 2025 zvýši aktuálne množstvo zberu nápojových obalov zo 60% na 90%. Sú v súčasnej dobe gastro podniky pripravené na ďalšiu zmenu?

Zálohovým systémom máme možnosť dopomôcť životnému prostrediu a zabrániť tak bežne pohodeným plechovkám či plastovým fľašiam na ulici. Podobne, ako biodegradovateľnými obalmi dopomáhame k tomu, aby sa o uliciach neváľali bežné plastové obaly na báze ropy. Zálohovanie dáva šancu vyzbierať viac materiálu na recykláciu a jeho opätovné využitie v nových obaloch. V takomto prípade hovoríme aj o šetrení prírodných zdrojov. O recyklácii hovoríme často aj na našom blogu, kde sa vám neustále snažíme prinášať informácie aj o tom, ako správne separovať eko obaly a ako takéto rozložiteľné plasty pomáhajú samotnému prostrediu.

Akékoľvek obmedzenie plastov či posilnenie recyklácie prináša pre všetky gastro podniky, ale aj domácnosti veľkú zmenu. Jednorazové plastové príbory, vatové tyčinky, slamky či plastové vrecká budú snáď už čoskoro minulosťou. Sú na to gastro podniky na Slovensku pripravené? Niektorí podnikatelia vedia, že budú musieť prijať zmenu. Približne 80% oslovených podnikateľov aktuálne rozmýšľa nad zmenou alebo už jednoducho bežné plasty nepoužíva. Zvyšných 20% to bude riešiť, až keď to nariadi zákon.

Moderné podniky zmýšľajú ekologicky

Pri otváraní novej prevádzky majú ekologicky zmýšľajúci ľudia vo výbere obalov, pohárov, či slamiek jasno. Či už sú to street foody, festivaly, moderné kaviarne alebo reštaurácie, novozaložené podniky bývajú EKO friendly a siahajú po biologicky odbúrateľných obaloch či slamkách. Staršie prevádzky sú zrejme zvyknuté na bežné plastové obaly, ktoré sú cenovo dostupnejšie, no pre prírodu zaťažujúce. Tie volia v prípade ekologických obalov často tie lacnejšie a menej kvalitné produkty.

Festivaly či iné letné podujatia, kluby a pláže sú krásnou ukážkou toho, ako je ekologické povedomie dôležité. Separácia odpadu, rozložiteľné nádoby či poháre, za ktoré zaplatíte zálohu a pri odchode ich vrátite. Geniálne! Moderné podujatia idú s dobou a mnohé firmy by si z nich mohli brať príklad.

Mnohé gastro prevádzky a podniky pochopili, čo znamená výmena bežných plastov za tie ekologické, ktoré sú recyklovateľné a rozložiteľné. V niektorých prevádzkach si tak môžete vychutnať dobré jedlo na tanieroch z cukrovej trstiny alebo špeciálneho papiera, piť nápoj cez sklenenú, papierovú či kovovú slamku no a samozrejme, odpad riadne separovať.

Kvantita nesmie ísť na úkor kvality

V prípade výberu vhodných eko obalov a produktov by mali majitelia gastro prevádzok myslieť nie len na životné prostredie, čo už robia tým, že volia eko obaly, ale aj na svojho zákazníka. Nikto by totiž nechcel, aby bola akákoľvek prevádzka degradovaná kvôli eko obalom. Vhodným príkladom je napríklad taká papierová slamka, ktorej úlohou je nahradiť bežnú, plastovú.

V niektorých nápojoch totiž môže byť po čase viac na škodu, než na úžitok. Keď sa totiž papierová slamka rozmočí a roztrhá, už sa vám cez ňu nepodarí napiť ako na začiatku. Ideálna je preto slamka kovová alebo sklenená. Tá nielen, že v nápoji dobre vyzerá, ale je aj trvácna a opakovane použiteľná. Ich cena je o niečo vyššia, no svoj účel spĺňajú dokonale. Adekvátna náhrada za bežné plasty by mala v praxi znamenať, že podniky ponúknu svojim zákazníkom rovnaký komfort ako doteraz, no v ekologickej a prírodu nezaťažujúcej verzii.

Či už ide o zálohovanie, alebo náhradu bežných plastov za ekologické verzie, treba vždy myslieť na komfortné prepojenie spokojnosti majiteľa prevádzky, zákazníka, ale aj naše vzácne životné prostredie. Je to úzko prepojený kruh, kde jedno bez druhého skrátka nedokáže efektívne existovať. Naša voľba dnes ovplyvňuje to, ako sa nám tu bude žiť v budúcnosti. Majte aj vy správnu voľbu a podnikajte ekologicky. Očista Slovenska od plastov či plechoviek je ešte len na začiatku, no na dobrej ceste.

Ak máte záujem o ekologické obaly, neváhajte nás kontaktovať. My v NidEko vám vždy veľmi radi a ochotne pomôžeme s výberom.