Eko

Balenie darčekov, vianočný stromček či vianočné trhy môžu byť ekologické! Ako sa počas sviatkov nezblázniť zo zbytočného odpadu?

Najkrajšie sviatky roka sa nezadržateľne blížia a je to cítiť nie len vďaka prvej zapálenej sviečke na adventnom venci, ale aj vďaka plným regálom v obchodoch, z ktorých na nás vykukujú vianočné ozdoby či cukrovinky. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko plastu nájdeme vo vianočnom tovare? A môžu byť vlastne Vianoce ekologické?

Vianoce sú skvelé na to, aby sme prehodnotili celý náš rok, ale aj prístup k životu či napríklad aj k takej produkcii odpadu. Malý krokom môže byť aj balenie darčekov, výber vianočného stromčeka či výber obalov na vianočné trhy.

Od balenia darčekov až po ozdoby na vianočný stromček sa stretávame s množstvom plastu. Nemusí to však byť pravidlom. Prinášame vám zopár tipov, ako mať obľúbené vianočné aktivity skvelé aj bez zbytočných plastov. Vieme, že sú veci, ktorých sa nevieme alebo nechceme vzdať, no každá snaha sa počíta. Na sviatky obzvlášť!

Aký vianočný stromček je najekologickejší?

Mnohí hovoria, že umelý stromček je vždy lepším riešením, než ten živý. Kvôli dvom týždňom radosti je zlé odrezať živý stromček, ktorý potom musíte zahodiť. Ak raz máte umelý stromček kúpený, dôležité je používať ho roky. Len tak má zmysel. Existuje však oveľa lepšie a oveľa ekologickejšie riešenie.

Výborným riešením môže byť stromček v črepníku. Čím menší, tým praktickejší. Potom sviatkoch ho môžete vysadiť na vašej záhrade, alebo ho niekomu darovať. Absolútnym eko víťazom je ale maketa stromčeka, napríklad z drevených paliet, alebo iných kusov dreva. Takýto stromček vám dlho vydrží a navyše je štýlový a vkusný. Možno viac, než si myslíte! Môžete si ho urobiť v 2D alebo 3D verzii s paletkami, ktoré budú smerovať do strán ako konáre. Tento stromček si môžete aj ozdobiť. V pivnici ho môžete mať uložený roky rovnako, ako by ste tam mali ten klasický umelý. Moderná doba ponúka naozaj moderné riešenia!

Ako zabaliť vianočné darčeky ekologicky?

Keď si predstavíte, koľko domácností balí každý rok pre svojich milovaných darčeky do farebného papiera od výmyslu sveta, vyjde vám obrovská kopa odpadu. Aj pri balení darčekov existuje niekoľko eko tipov, ako to urobiť lepšie pre naše životné prostredie.

Jednou z možností je napríklad recyklovanie papiera z minulého roka. Toto je asi najjednoduchšie riešenie. Pri balení a rozbaľovaní darčekov stačí s papierom zaobchádzať opatrne s vedomím, že ten papier ešte použijete o rok. Ušetríte tak planétu, ale aj vlastné peniaze.

Skvelým nápadom je ak ekologické vrecko či látka. Na výrobu vianočného vrecka môžete použiť staré tričko, alebo pás zo starých závesov, alebo hocijakej látky doma. Bonusom je, že takéto vrecko môže ten, komu do neho zabalíte vianočný darček, neskôr využiť napríklad ako vrecko na nákup zeleniny.

Skvelou, ale aj originálnou možnosťou je balenie darčekov do novinového papiera. Existujú ale napríklad aj papierové vrecká, ktoré si môžete sami ozdobiť. No a nezabúdajte, že jednou z možností je aj taška. Samozrejme, určite nie plastová. Doma máte určite veľa papierových darčekových tašiek a teraz je tá správna chvíľa, aby ste ich využili.

Obľúbené vianočné trhy bez plastov!

Vonku nás už neobklopuje len chladnejšie počasie, ale pomaly aj vianočná nálada. K najobľúbenejším sviatkom v roku patria aj tradičné jedlá či nápoje, ktoré si zvyčajne vychutnávame na vianočných trhoch a v rôznych stánkoch. Kto by predsa nemiloval varené víno, vianočný punč či kapustnicu.

Tento rok je síce situácia iná a vianočné trhy zrejme nebudú. Určite nie v podobe, v akej sme na ne boli zvyknutí. Našťastie, majitelia reštaurácií a rôznych podnikov sa vynašli a objavili cestu, ako ponúknuť tieto tradičné vianočné jedlá a nápoje aj v čase koronavírusu. Ako to už ale býva pomaly zvykom, všetko, čo si v podnikoch kupujeme si musíme vziať so sebou no a na to potrebujeme rôzne obaly, misky a najmä poháre. A keďže šetríme životné prostredie, nemali by byť iné, ako EKO.

Varené víno, káva čaj, horúca čokoláda a iné teplé nápoje patria rozhodne k zime aj vianočnej nálade. Ak by boli vianočné trhy, určite by mnohí dbali na to, aby dostali aj takéto nápoje naservírované práve v ekologických pohároch. Chceme byť predsa zodpovední voči životnému prostrediu aj v zime a obzvlášť v predvianočnom či vianočnom období. To platí, samozrejme aj pre obaly na kapustnicu či iné jedlá.

Vianočný stromček, balenie darčekov či obaly, do ktorých si necháme zabaliť obľúbené vianočné jedlo môžu byť pre niekoho málo, no pre našu planétu veľa. Najmä, ak budú na redukciu zbytočného odpadu počas vianočných sviatkov myslieť všetci. Najdôležitejšie je začať od seba a vianočné sviatky – obdobie, kedy myslíme na druhých viac, než na seba, sú skvelou príležitosťou!