Odpad, ktorý denne vyprodukujeme sa len tak nestratí. Raz nás určite dobehne späť a zdá sa, že podľa najnovších prieskumov a situácie, ktorú vidíme, keď sa obzrieme okolo seba, nás už aj dobieha. Ekologicky zmýšľajúci ľudia sa snažia s týmto problémom niečo robiť. Patríte k ním aj vy?
O tom, aká ekologická katastrofa náš čaká, ak sa nezačneme o odpad zaujímať, už iste viete. Venujeme sa tomu my, ale aj množstvo iných ľudí či už v rámci sociálnych sietí alebo rôznych organizácií. Najväčším problém je iste to, čo nevieme zrecyklovať, rozložiť alebo používať stále dokola. K takémuto odpadu patria napríklad plasty na báze ropy, ktoré sú pre naše životné prostredie hrozbou. Ako ale k odpadu pristupovať?
Áno dostupným a čoraz viac spomínaným riešením je recyklácia. Je to stále lepšie ako nič, no predsa len sa týmto spôsobom nezbavíme odpadu úplne. Chápeme, že odpad na nás číha prakticky všade, no jeho obmedzenie, respektíve obmedzenie jeho produkcie stojí určite za to.
Jednou z možností je zero waste domácnosť. Môžete to pokojne nazvať aj zero waste životným štýlom, pretože je to o tom, že zmeníte svoje konanie aj návyky. Určite to nie je až také jednoduché, no ak si nájdete svoj systém, príroda sa vám iste poďakuje.
Čo to zero waste vlastne je?
Ľudsky a polopatisticky povedané, je to predchádzanie vzniku odpadu, kedy robíte všetko preto, aby ste vyprodukovali minimálny, alebo dokonca žiaden odpad. Vypovedá o tom aj samotný názov. Tento trend alebo životný štýl sa teší čoraz väčšej obľube a získava si priaznivcov po celom svete.
Ako na zero waste život a domácnosť?
Majte v domácnosti menej vecí
Znie to jednoducho, no v praxi a treba zamerať na minimalistický štýl. Nedržte doma veci, ktoré nepotrebujete a skúste viac využívať to, čo už doma máte. Výhodou navyše je aj to, že pri menšom počte vecí v domácnosti, budete mať rýchlejšie upratané.
Obmedzenie nákupu nového oblečenia
Nákupní maniaci asi nebudú súhlasiť, no oblečenie je taktiež súčasťou odpadu. Veď, povedzme si úprimne. Koľko vecí máme doma v šatníku a nemali sme ich na sebe ani raz, prípadne párkrát? Chápeme, že medzi-sezónny, zimný, letný či akýkoľvek iný výpredaj znie lákavo, no často si vystačíme s tým, čo máme. Dbajte na kvalitu nie na kvantitu.
Stop plastovým vreckám a igelitovým taškám
Plastové tašky by mali byť minulosťou. Nahraďte ich plátennou taškou, vrecká nahraďte dózami a ak vám to situácia nedovoľuje, voľte radšej rozložiteľné ekologické plasty. Ideálna je aj sieťka na ovocie, ktorú už ponúkajú a tolerujú aj rôzne reťazce. Treba to využiť a s plastovými vreckami sa definitívne rozlúčiť.
Nákup potravín bez obalov
Trendom a super možnosťou sú aj predajne, ktoré ponúkajú čapovanú drogériu a nákup potravín, ktoré si odnesiete vo vlastnej dóze. Geniálne však? Načo nám sú saponáty v plastových obaloch, keď si vieme dať opätovne načapovať drogériu do jednej a tej istej nádoby. Skúste si nájsť takúto predajňu a uvidíte, že sa vám tento spôsob nakupovania, ale aj zmýšľania osvedčí.
Možností máme skutočne veľa. Jedlo, ktoré nechceme, môžeme darovať tým, ktorí to potrebujú. To isté platí aj o oblečení. Ďalej, vieme používať holiace strojčeky, ktoré nám umožňujú meniť v nich žiletky. Aj kefky na čistenie zubov už vyrábajú z prírodných materiálov a takto by sme mohli pokračovať donekonečna. Okolo seba máme množstvo možností, ako na zero waste život či domácnosť, len ich netreba prehliadať.
Dobré je sa naučiť hovoriť nie a zároveň si uvedomovať, čo je pre vás skutočne dôležité a podstatné. No a netreba zabúdať ani na našich domácich miláčikov a odpad, ktorí po sebe v prírode zanechajú, by ste mali upratať pomocou rozložiteľných vreciek na exkrementy, ktoré nájdete aj v našej ponuke eko produktov.