Eko

Je slovenský gastro biznis pripravený na ekologické obaly?

Schválenie zákazu plastov, od roku 2021, prináša pre všetky gastro podniky, ale aj domácnosti veľkú zmenu. Jednorazové plastové príbory, vatové tyčinky, slamky či plastové vrecká budú čoskoro minulosťou. Sú na to gastro podniky na Slovensku pripravené?

Niektorí podnikatelia vedia, že budú musieť prijať zmenu. Približne 80% oslovených podnikateľov aktuálne rozmýšľa nad zmenou alebo už jednoducho bežné plasty nepoužíva. Zvyšných 20% to bude riešiť, až keď to nariadi zákon.

Marketingový ťah alebo záujem o životné prostredie?

Mnohé gastro prevádzky a podniky pochopili, čo znamená výmena bežných plastov za tie ekologické, ktoré sú recyklovateľné a rozložiteľné. V niektorých prevádzkach si tak môžete vychutnať dobré jedlo na tanieroch z cukrovej trstiny alebo špeciálneho papiera, piť nápoj cez sklenenú, papierovú či kovovú slamku no a samozrejme, odpad riadne separovať.

To je síce fajn a máme z toho veľkú radosť, no špekulovať by sme mohli aj nad tým či sú všetky prevádzky s ekologickým riadom, skutočne ekologické, alebo sa len zviezli na silnom trende súčasnosti a zahrali na nôtu všetkým, ktorí snažia prírodu skutočne chrániť. Tak či onak, všetko je lepšie než používanie bežných plastov, ktoré ohrozujú našu planétu.

Nové podniky idú s dobou

Pri otváraní novej prevádzky majú ekologicky zmýšľajúci ľudia vo výbere obalov, pohárov, či slamiek jasno. Či už sú to street foody, festivaly, moderné kaviarne alebo reštaurácie, novozaložené podniky bývajú EKO friendly a siahajú po biologicky odbúrateľných obaloch či slamkách.

Staršie prevádzky sú zrejme zvyknuté na bežné plastové obaly, ktoré sú cenovo dostupnejšie, no pre prírodu zaťažujúce. Ako ale vyriešiť túto situáciu? Sú o tejto téme zákazníci či majitelia prevádzok vôbec dostatočne informovaní? Kedy sa rozhodnú pre zmenu, ktorá bude síce radikálna, no reálne prospešná?

Festivaly či iné letné podujatia, kluby a pláže sú krásnou ukážkou toho, ako je ekologické povedomie dôležité. Separácia odpadu, rozložiteľné nádoby či poháre, za ktoré zaplatíte zálohu a pri odchode ich vrátite. Geniálne! Moderné podujatia idú s dobou a mnohé firmy by si z nich mohli brať príklad.

Nie je prevádzka ako prevádzka

V rámci Slovenska nájdeme podniky s rôznou obsluhou, ponukou aj prostredím, kde si môžeme výborné jedlo vychutnať. No keďže sú ekologické obaly v súčasnosti aj akýmsi trendom, predsa len nie sú v rámci Slovenska zastúpené všade rovnako. Aj tá najmenšia dedinka na východe Slovenska môže mať firmičku, v ktorej budú používať biologicky odbúrateľné  poháre alebo slamky. Napríklad v Bratislave nájdeme zase podniky, v ktorých nám zabalia jedlo do plastového obalu, vložia do igelitového vrecka, prihodia plastový príbor a je to vybavené. Chápeme, že vo väčších mestách nájdeme viac gastro podnikov, ktoré reagujú na zákon obmedzujúci používanie plastov. Preto sa už teraz stretávame s drinkmi, v ktorých máme sklenenú slamku namiesto plastovej či s obalmi na street foodoch, ktoré sú biologicky odbúrateľné.

Je však otázne, koľko prevádzok je reálne pripravených na zmenu a koľko z nich sa už teraz zamýšľa nad tým, čím a ako vymeniť bežné plasty. Je otázka ekologických obalov už teraz aktuálna pre všetky kraje a mestá na Slovensku a kto k tomu pristupuje najzodpovednejšie? Gastro podnikov, ktoré balia jedlo do plastových obalov, je stále veľa. Možno je to kvôli tomu, že budú čakať do poslednej chvíle, až kým im plasty zákon definitívne nezakáže a možno o tomto zákone ani len netušia. Snáď bude informovanosť podnikateľov časom stopercentná.

Zvíťazí cena či spokojnosť zákazníka?

To, že je schválený zákon o zákaze plastov od roku 2021 vieme. Vieme aj to, že existujú prevádzky, kde už teraz nájdeme ekologické obaly namiesto tých plastových na báze ropy. Aký je ale prístup gastro prevádzok k ekologickým produktom, ktoré sú o čosi nákladnejšie než bežné plastové? Množstvo ľudí a zákazníkov zmenu víta, no investícia sa v tomto prípade určite oplatí. Variácií, čím nahradiť plastovú slamku je veľa, no obávame sa, že nie každý bude pri výbere myslieť na dobro zákazníka.

Jednou z možností je totiž papierová slamka. Tá je síce skvelá a často na pohľad aj atraktívna, no v niektorých nápojoch môže byť po čase viac na škodu, než na úžitok. Keď sa totiž rozmočí a roztrhá, už sa vám cez ňu nepodarí napiť ako na začiatku. Ideálna je preto slamka kovová alebo sklenená. Tá nielen, že v nápoji dobre vyzerá, ale je aj trvácna a opakovane použiteľná. Ich cena je o niečo vyššia, no svoj účel spĺňajú dokonale. Adekvátna náhrada za bežné plasty by mala v praxi znamenať, že podniky ponúknu svojim zákazníkom rovnaký komfort ako doteraz, no v ekologickej a prírodu nezaťažujúcej verzii.

Ekologické obaly budú čoskoro našou každodennou súčasťou. Rozlúčime sa s plastovými slamkami, vatovými tyčinkami, plastovými pohármi a ďalším riadom, ktorý sa nám tu doteraz hromadil. Snáď budú podniky a gastro prevádzky pristupovať k tejto zmene zodpovedne a spoločne sa nám podarí urobiť niečo veľké pre životné prostredie.