Eko

Záujem o ekologické obaly rastie: Získajte FSC certifikát aj vy

papierovy_obal_s_fsc_certifikatom

Ekologický certifikát FSC láka čoraz viac slovenských a českých firiem. V dnešnom článku vám prezradíme, čo FSC certifikát znamená, kto ho udeľuje, na ako dlho, a prečo sa aj vám oplatí ho získať.

Čo je FSC certifikácia

Forest Stewardship Council, známy aj ako FSC je medzinárodná nezisková organizácia so sídlom v nemeckom Bonne. Vznikla v roku 1993 v Mexiku na podnet environmentálnych skupín, ako sú Svetový fond na ochranu prírody a Priatelia zeme.

Organizácia sa pôvodne zameriavala na oblasť tropických lesov v Južnej Amerike. Postupne svoju činnosť rozšírila, a dnes certifikácia FSC zaručuje šetrné lesné hospodárenie v 85-tich krajinách z celého sveta. Iniciatíva pomáha chrániť lesy, bojuje proti nelegálnej ťažbe dreva a zakazuje používanie nebezpečných pesticídov.

Náš tip: Vyskúšajte EKO misku na polievku s certifikátom FSC. Miska je vyrobená z pevnej lepenky a z vnútornej strany je potiahnutá PLA vrstvou proti presakovaniu. Chráňte s nami životné prostredie.

Certifikát FSC sa udeľuje na päť rokov a podlieha každoročnej kontrole. Pod každým FSC štítkom musí vždy byť uvedené číslo certifikácie, inak certifikát nie je platný. Jeho platnosť si overíte jednoducho, v databáze držiteľov certifikátu.

Zároveň, tento ekologický certifikát nevydáva priamo FSC, ale šestnásť samostatných certifikačných orgánov.

Audítori sa pri rozhodovaní o udelení certifikácie riadia desiatimi základnými princípmi a päťdesiatimi šiestimi kritériami. Na základe nich môžu udeliť dva typy certifikátov a prideliť tri typy štítkov FSC.

FSC certifikácia  – Typy certifikátov a štítkov 

FSC je prvý globálne funkčný systém certifikácie lesov. Neobmedzuje sa však iba na dozor nad lesným hospodárením, ale zahrňuje aj certifikáciu celého spracovateľského reťazca.

Rozdelenie certifikátov FSC

Poznáme dva základné druhy certifikátov FSC.

1.  Lesný certifikát (Forest Management) – Certifikácia potvrdzuje, že les je obhospodarovaný spôsobom, ktorý pomáha zachovať jeho biologickú rozmanitosť.

2. Certifikácia spracovateľského reťazca (Chain of Custody) –  CoC certifikácia, ktorú máme aj my v NidEko zaručuje environmentálny a sociálne zodpovedný pôvod produktu. Naši zákazníci majú preto istotu, že každá fáza výroby našich EKO misiek a pohárov je pravidelne kontrolovaná a certifikovaná.

Štítky, ktoré nájdete na FSC produktoch

Výrobky s certifikátom FSC môžu byť označené tromi typmi štítkov.

1. FSC 100 % –  Štítok označuje 100% čistý materiál, ktorý pochádza z FSC certifikovaného lesa a počas celého spracovateľského reťazca nebol zmiešaný s materiálom inej kategórie.

2. FSC MIX –  Takto označené výrobky obsahujú mix surovín z FSC certifikovaných lesov a iných dostupných materiálov.

3. FSC RECYCLED – Označenie znamená, že papier pochádza z recyklovateľného dreva.

fsc_stitky

Zdroj obrázku: FSC

Objavte päť dôvodov, prečo na donášku používať obaly s FSC certifikátom 

Papierové gastro obaly so štítkom FSC potvrdzujú, že papier pochádza z ekologicky obhospodarovaných lesov. Spoznajte päť dôvodov, prečo na donášku jedla používať papierové obaly s certifikátom FSC.

Chránite životné prostredie

Pomáhate bojovať proti nelegálnej ťažbe dreva a odlesňovaniu. Certifikát FSC tiež zakazuje používanie nebezpečných pesticídov a herbicídov. Chránite tak nielen pôdu, ale aj kvalitu podzemnej vody a celý lesný ekosystém.

Vytvárate komunitu

Používanie papierových obalov na jedlo z dreva, ktoré pochádza z ekologicky obhospodarovaných lesov vytvára nové príležitosti pre reštaurácie, bistrá a iné prevádzky, aby vytvárali komunitu uvedomelých a zodpovedných spotrebiteľov.

Budujete silnú a udržateľnú značku

Využívanie gastro obalov s certifikáciou FSC je zároveň silným firemným vyhlásením. Potvrdzuje, že svoj záväzok chrániť životné prostredie myslíte naozaj vážne.

ekologicke_papierove_obaly_na_jedloVyberáte si zo širokej škály dizajnov

Univerzálnosť papieru ako obalu na jedlo je ohromujúca. Navyše, na papierový obal, misku alebo pohár môžete napísať aj poďakovanie alebo nechať milý  odkaz, ktorý zvýši pozitívny dojem z objednávky a pomáha zákazníkovi budovať aj vzťah s vašou značkou.

Myslíte na budúcnosť vašej firmy

Získaním FSC certifikácie sa chováte nielen zodpovedne voči planéte, ale myslíte aj na vašu firemnú budúcnosť. Je totiž pravdepodobné, že časom bude pôvod všetkých papierových výrobkov u nás kontrolovaný. Čím skôr sa adaptujete, tým lepšie.

Chcete vedieť viac? Poraďte sa s nami

V NidEko vám radi pomôžeme s výberom a odpovieme na všetky vaše otázky o FSC certifikácii. Neváhajte a určite nás kontaktujte.