Či už je to kvôli zákonu, alebo vlastnému uvedomeniu sa, začíname síce pomaly, no isto vymieňať bežné plasty za tie ekologické. Otázka ekologických nádob so sebou prináša ale množstvo otázok. Spoločnosť sa polarizuje a vznikajú akési skupinky, ktoré propagujú a preferujú „to svoje“. Čo je ale správne? Jedna plastová dóza či ekologické jednorazové obaly? A prečo si vlastne vyberať iba jednu možnosť?
Obmedzenie plastových nádob a obalov prinieslo na trh novú možnosť výberu. Ak aj vylúčime mikroténové vrecká, fólie a podobne, dostaneme sa až k plastovým dózam, ktoré nám nakúpila ešte mama. Dózy sú bežným kuchynským vybavením a sú vyrobené z plastu, ktorý nemôžeme kompostovať a príroda si s ním nedokáže poradiť.
Ak ich už teda doma máte, poznáte spôsob, ako ich efektívne využiť?
Kde a ako môžete využiť plastovú dózu?
Obchody, kde nakúpite bezobalovo
Bezobalový predaj sa stáva trendom súčasnosti a niektoré predajne s potravinami či drogériou sú už ochotné načapovať vám produkt do vlastnej nádoby, v tomto prípade dózy, ktorú si prinesiete so sebou. Tento postup môžete opakovať do nekonečna, pretože vám dóza vydrží dlho a odniesť si v nej môžete takmer všetko, čo v domácnosti či vašej kuchyni potrebujete.
Obedy do práce
Ak patríte k tej šikovnejšej a zrejme aj šťastnejšej skupinke, ktorá si zvláda popri rýchlom pracovnom tempe variť chutné obedy doma, iste si ich do práce potrebujete v niečom odniesť. Mala by to byť nádoba, ktorá nie je náročná na údržbu a zároveň vydrží vysokú teplotu či časté prenášanie. Ak nemeníte vaše dózy ako ponožky a nenakupujete stále nové, potom máte určite doma vlastnú zbierku, ktorú môžete využívať pohodlne a každý deň. Zabalený obed v dóze môže byť pre vás pohodlným riešením.
Študentské pauzy na jedlo
Podobne, ako obedy do práce, ktoré si pripravíte sami doma a do práce len prinesiete, aj v škole je dobré niečo na obed zjesť. Nie každý obľubuje školskú jedáleň a nie všade ju majú študenti po ruke. Či už si obed, raňajky alebo akékoľvek iné jedlo počas dňa pripravíte sami, alebo vám ho pripraví vaša mama, v dóze ho jednoducho prenesiete, kam potrebujete. Veď, povedzme si úprimne, koľko z nás malo desiatu do školy zabalenú v potravinárskej fólii a následne ešte v mikroténovom vrecku. Tie sme po dojedení šupli do koša a vec bola vybavená. To však problém nevyrieši. Bagetu, teplé jedlo, oriešky či ovocie vieme zabaliť do dózy, ktorú využijeme viackrát a tento spôsob balenia je vhodný ako pre žiakov na základnej škole, tak pre vysokoškolákov.
Piknik a posedenie s priateľmi
Čas strávený s blízkymi, v spojení s dobrým jedlom, nemôže byť nikdy zlý nápad. Ak máte v partii kuchára alebo si jednoducho chcete nakrájať čerstvé ovocie, ktoré si vychutnáte niekde na deke pri vode, nebudete ho predsa baliť do vrecka. Malá dóza vám nezaberie veľa miesta a zároveň po sebe nenecháte zbytočný odpad.
Kde sa nám zídu ekologické jednorazové plasty?
Festivalová sezóna
Pri úspornom balení na festival, vám už zrejme na dózu neostane vo vaku veľa miesta. Navyše, pri ochutnávaní jednotlivých špecialít asi nechcete so sebou vláčiť nádobu, ktorá vám bude isto zavadzať. V gastro podnikoch navyše nie je bežné dávať jedlo do nádob od zákazníkov. Či už je to z hygienických dôvodov, alebo iných, do niečoho vám ale jedlo zabaliť musia. Plasty sú už pomaly minulosťou a na festivale by z nich boli nekonečné kopy odpadu. Riešením sú napríklad kompostovateľné jednorazové nádoby a obaly, ktoré sa dajú efektívne rozložiť prostredníctvom priemyselného kompostovania. Ekologické obaly sú vyrobené z rôznych prírodných materiálov a rýchlo obnoviteľných zdrojov, takže jednak šetríte životné prostredie a jednak máte kvalitné a bezpečné eko nádoby a obaly, ktoré sú často od tých bežných plastových na nerozoznanie.
Grilovanie
Kto by nemal rád grilovaciu sezónu. Posedenie s rodinou či priateľmi, dobré jedlo a najlepšie je byť niekde ďaleko v prírode. Ak teda nerobíte grilovačku u vás doma, potrebujete si so sebou vziať minimálne taniere či poháre, aby ste si mali všetky tie klobásky, syry, ryby či grilovanú zeleninu kam dať. Nosiť so sebou drahý porcelánový set zrejme nechcete, no robiť zbytočný odpad v prírode taktiež nie je najlepšie riešenie. Ak patríte k tej skupine ľudí, ktorí nemajú vo zvyku nosiť na grilovačku milión vecí a zároveň nechcete zaťažovať životné prostredie, potom pripadajú do úvahy práve ekologické jednorazové obaly, ktoré nie sú náročné na prepravu a zároveň nezaťažujú životné prostredie tak, ako bežné plastové obaly na báze ropy. V ekologickej verzii dnes zoženiete taniere, misky, príbory, poháre, ale aj servítky či rozložiteľné vrece na prípadné odpadky. Ideálne je zohnať a zabaliť to všetko naraz, čím budete mať o starosť menej.
Street food
To, že si nemáme zamieňať street food a fast food, už vieme. Tento pomerne obľúbený spôsob stravovania sa, je čoraz viac rozšírený a k dobrému jedlu vonku patria samozrejme obaly a nádoby, bez ktorých by sme si ho nemohli vychutnať. Podobne, ako v prípade festivalov, neočakávame, že si budete so sebou do mesta baliť vlastné nádoby. Street food podniky ale idú s dobou a v niektorých sa už môžete stretnúť s ekologickými a kompostovateľnými obalmi. Taniere, vidličky či poháre z bio plastov prírodu nezaťažujú, pretože ich v závislosti od materiálu môžeme priemyselne kompostovať, čím sa nebudú ukladať na skládkach odpadov alebo v oceánoch.
„Coffee to go“
Káva, známy „životabudič“ má mnoho podôb ale aj mnoho nádob, v ktorých si ju vychutnávame. Ak je to doma, z vlastnej milovanej šálky, alebo v práci, kde máme iste obdobnú šálku, nemáme mať prečo starosti s odpadom. Ak nás ale prepadne chuť v meste, napríklad v kaviarni, no nemáme čas vysedávať, radi si ju vezmeme so sebou. V prípade, že si berieme kávu so sebou a nemáme vlastný „keepcup“ pohár a sme v podstate „nútení“ vziať si ju v jednorazovom pohári, nech je radšej ekologický. Dnešné rozložiteľné a kompostovateľné poháre predstavujú adekvátnu náhradu, ktorá je od klasických plastových obalov takmer na nerozoznanie.
Nech už si vyberiete dózu alebo jednorazové ekologické nádoby, alebo dokonca kombináciu oboch možností, je dobré mať na pamäti, že zmena začína vždy od nás samotných. Tá, ktorá bude mať na svedomí čo najväčšie obmedzenie nebezpečných a nerozložiteľných plastov, je už snáď na dosah.