Eko

Biologicky rozložiteľné poháre. Viete, kde všade používate zbytočne veľa plastu?

Automaty na kávu, nemocnice, školy či káva v autobuse. Plastové poháre nájdeme všade tam, kde máme možnosť občerstviť sa kávou alebo vodou. Plastový pohár životnému prostrediu nijako neprospieva, no to ani iné plastové produkty.

Nemusíte sa však báť, vašej milovanej kávy či čaju sa kvôli plastovým pohárom nemusíte vzdať. Nikto sa nechce príliš obmedzovať, no to ani nie je nutné. Náhrada bežných plastových pohárov je dostupnejšia, než by ste si mohli myslieť.

Biodegradovateľné eko poháre sú vyrábané z rôznych materiálov, pričom medzi tie najpopulárnejšie patrí bioplast alebo papier. Tak málo stačí na to, aby sme sa v produkcii plastov posunuli k menším číslam. Tieto materiály sú navyše určené na konzumáciu teplých aj studených nápojov.

 


Výhoda biologicky rozložiteľných pohárov

Na konci biodegradácie sa bioplast, z ktorého sa vyrábajú napríklad eko poháre, mení na látky, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode. Aj preto nezaťažujú životné prostredie. Bioplasty majú údajne potenciál pomôcť znížiť závislosť na rope.

Kde všade nájdeme zbytočne veľa plastových pohárov?

Autobusy cestovných kancelárií

Dovolenka a kávička patria k sebe. Niekto cestu v autobuse prespí, no iní si chcú udržať energiu. Možno je to preto, aby sledovali vodiča, s ktorým to občas vyzerá ako na rely pretekoch alebo sa chcú iba pozerať okolo seba. Niekto sa zase nechce zobudiť dolámaný, tak si ten spánok v autobuse radšej odpustí. Vtedy môže byť káva prvou pomocou. Samozrejme, v plastovom pohári. Takáto je realita.

Viete, koľko cestujúcich dokáže odviesť jeden autobus? A tušíte, koľko plastového odpadu vznikne, keď si dá každý pasažier v autobuse čaj alebo kávu v plastovom pohári?

Tak či onak, čísla sú alarmujúce, najmä ak si uvedomíme, koľko autobusov denne na cestách vídavame.

Stačilo by vymeniť plast za bioplast. Voľným okom sú takmer na nerozoznanie, no ich výmenou by mohla byť zmena viditeľná. Vhodnou alternatívou sú taktiež papierové poháre.

Barely s vodou

Najmä počas horúcich letných dní vedia byť barely s vodou často poslednou záchranou. Nájdeme ich v nemocniciach, v bankách, na univerzitách a v mnohých iných inštitúciách.

Denne ich využijú stovky či tisícky ľudí na rôznych miestach. Ich súčasťou sú plastové poháre. Niektorí si zvyknú zobrať aj viac než len jeden pohár. To predstavuje na konci dňa množstvo zbytočne vyhodeného plastu, ktorého sa len tak nezbavíme.

Firmy, ktoré takéto dávkovače vody dodávajú, by mohli siahnuť po ekologickejšej verzii pohárov. Napríklad po tých z bioplastu, ale aj iných biodegradovateľných materiálov. Takto by sme ušetrili množstvo zbytočného odpadu, ku ktorému takéto dávkovače vody jednoznačne prispievajú.

 

Automaty na kávu

Podobne, ako dávkovače na vodu, aj automaty na kávu nájdeme na každom rohu. Bez pohárov však nemôže byť ani káva ani čaj a vlastne ani žiadna iná tekutina, ktorú nám tento automat ponúka.

Všetci, ktorí si v ňom zvykneme kupovať kávu vieme, že ju dostaneme často len v plastovom pohári. Ekologickejšia verzia jednorazového pohára by bola iste lepšou voľbou, a to nie len pre životné prostredie, ale aj pre samotných ľudí, ktorí by nemali výčitky zo zbytočného produkovania odpadkov, ktoré sa samé nerozložia.

 

Uvidíme, ako sa k tejto situácii postavia firmy a rôzni dodávatelia v roku 2021, kedy nás čaká veľké obmedzenie plastových produktov. Miest, situácií a inštitúcií, kde nájdeme plastové poháre, je samozrejme oveľa viac. Denne ich míňame na každom rohu. Je dobré na to myslieť a snažiť sa to obmedziť v čo najväčšej možnej miere.

Začať môžeme pohárom a pokračovať zase inými ekologickými náhradami bežných plastov. Kávu si vieme vychutnať na rôznych miestach a zaručene aj v ekologických pohároch.

Ak máte záujem o biologicky rozložiteľné poháre aj do vašej firmy, v našej ponuke ich nájdete v rôznych veľkostiach a z rôznych materiálov.